Ana sayfa » Anne / Çocuk » Çocuk Hastalıkları » Çocuklarda Suçiçeği Belirtileri
Çocuk Hastalıkları

Çocuklarda Suçiçeği Belirtileri

sucicegi-tedavisi-belirtileri-ojemoje

Suçiçeği viral bir enfeksiyondur, yani virüslerin sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu sebeple antibiyotik kullanımına gerek yoktur. Hastalığın belirtilerine göre tedavi uygulanır. Virüs vücuda girdikten 10-15 gün sonra belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler; 

Deride döküntü ve kaşıntı 

Yüksek ateş 

Halsizlik 

İştahsızlık  

Çocuklarda ilk başlayan belirti genelde döküntüdür ve genelde, tüm belirtiler aynı anda başlar. Hastalığın özelliği ya da tanınma şekli döküntüsüyle olur. Döküntü genelde yüzde, saçta, deride ve başta başlayarak gövdeye yayılır. Daha sonra kollara ve bacaklara yayılır ama genelde kol ve bacaklarda daha azdır.  

Döküntülerinin özelliği, hafif kızarık olan döküntüler, kızarıklığı daha çok artan içinde minik bir sıvı olan döküntüler ve sıvısı koyulaşan kabuklanan döküntüler vardır. Yani aynı anda her çeşit döküntü görülür ve bu döküntüler kaşıntılıdır. 

Belirtileri sıraladığımız zaman çocuklarda birincisi ateş olur, ikincisi döküntü olur diğer belirtiler ise halsizlik, iştahsızlıktır. Bunun yanında baş ağrısı, karın ağrısı gibi belirtilerde olabilir. Ateşin süresi genelde 3 gün kadar sürebilir. Döküntünün en hızlı arttığı dönemde ateş vardır. Döküntü ağırlığı ya da şiddeti azaldığı zaman ateş düşer döküntünün süresi 5-7 gün arasındır. 5-7 gün sonra döküntüler yavaş yavaş, kabuklanarak azalmaya başlar. Yani genellikle kendi kendine iyileşen viral bir hastalıktır. Ama eğer çocuğun bağışıklık sisteminde sorun varsa, kronik kullandığı bir ilaç varsa, bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalığı varsa, bu hastalık 10-12 güne kadar uzayabilir.  

Ayrıca suçiçeği bulaşıcılığı çok yüksek olan bir hastalıktır. Bu sebeple suçiçeği olan bir çocuğun okula veya yuvaya gitmemesi faydalı olacaktır. Bulaşıcı olma durumu, döküntüler geçene kadar yani 7 güne kadar devam eder. Bu sebeple 7 güne kadar çocuğun, okula gitmemesi de faydalı olacaktır. 

Tedavisi

Tedavi için en önemlisi çocuğun ateşi ve rahatsız edecek şekilde olan deride kaşıntı ve vücuttaki döküntülerdir. Ateşe yönelik parasetamol yani ateş düşürürücü kullanılır. Genelde ateş bu tür viral enfeksiyonlarda hastalığın iyileşmesini kolaylaştırıcı bir faktördür. Yani eğer ateş çocukta rahatsız edici ciddi bir sıkıntı yaratmıyorsa, ateş düşürücü kullanılmayabilir. Ancak halsizlik yapıyorsa, çocuk kendini kötü hissediyorsa, ateş düşürücü olarak parasetamol kullanılabilir. 2. kullanılabilecek ateş düşürücü ibuprofendir.  Ancak ibuprofen kullanımı, ciltteki yaralara bakteriyel enfeksiyonun ilave olma riskini arttırmaktadır. Bu sebeple kullanılmaması gerekir. Aynı şekilde asprin de kesinlikle kullanılmaması gerekir.  

Çocuklarda kaşıntıya yönelik ağızdan antihistaminik yani antialerjik ilaçlar kullanılabilir. Yine kaşıntıya yönelik yüzeysel antihistaminik ilaçlar kullanılabilir. Önemli olan ikincil bir enfeksiyonun ilave olmasını engellemek, çocuğun huzursuzluğunu önlemektir.  

Suçiçeği hastalığı sırasında, çocukta ateş, kaşıntı ve döküntü olduğu için ortam sıcaklığının fazla olmaması, çocuğun fazla giydirilmemesi, serin bir ortamda kalması ve sık banyo yaptırılması faydalı olacaktır. 

Su çiçeği sonrasında iz veya leke kalır mı?

Genelde suçiçeği sonrası normal suçiçeği geçiren çocuklarda iz ve leke kalmaz.