Ana sayfa » Anne / Çocuk » Çocuk Hastalıkları » Çocuklarda Öksürük
Anne / Çocuk Çocuk Hastalıkları

Çocuklarda Öksürük

ojemoje-cocuklarda-oksuruk

Çocuklar da çok sık görülen hastalıklardan biri öksürüktür. Bu öksürüğün birçok sebebi vardır. Çocuklarda öksürük basit bir sebebe dayalı olabileceği gibi çok önemli bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. 

Süresine göre öksürük; 

Çocuklarda öksürüğün süresi ve çocuğun yaşı çok önemlidir. Çünkü eğer öksürük; 15 günden kısa ise, akut öksürük, 15 günden uzun ise, uzun süren öksürük, 1 aydan uzun sürüyor ise de, kronik öksürük ismini almaktadır. Öncelikle çocuklarda akut öksürüğe değinelim; 

Çocuklarda akut öksürük;

Çocuklarda akut öksürüğün en sık sebebi olarak virüsleri yani gribi gösterebiliriz. Örneğin; eğer çocuk sağlıklıysa özellikle ana okuluna gidiyorsa, bu çocukta yılda yaklaşık 8 kere gribal enfeksiyona bağlı akut öksürük görülebilmektedir. Bu akut öksürükler genellikle 10 gün içerisinde düzelmektedir.  

Kurp öksürük; Çocuklarda birden oluşan hırlar gibi bir öksürük varsa akla kurp öksürük gelmelidir. Kurp öksürükte bazen nefes sıkışıklığı ciddi olabilir ve acil tedavi gerektirmektedir.

Zatürre olabilir; Öksüren bir çocuk eğer balgam çıkarıyorsa ve bununla birlikte ateşi 39 dereceye varabiliyorsa veya nefes sıkışıklığı yaşıyorsa kişinin aklına zatürre riski gelebilir. Ayrıca gribal enfeksiyonlara bağlı olarak öksürük 3 aya kadar devam edebilmektedir. Uzun süren öksürükler genellikle gribal enfeksiyonla birlikte mikropların üzerine eklenmesi ile sinüzit gelişmesi veya zatürre gelişmesi sonucu oluşabilmektedir.  

Çocuklarda Kronik Öksürük 

Kronik öksürük yani 1 aydan uzun süren öksürük daha önemli sorunlara bağlı olabilir.  

Astım olabilir; Kronik öksürüğün en sık görülen sebeplerinden birisi astımdır. Özellikle gece uykudan uyandıran öksürük, nefes sıkışmaları, sabaha doğru öksürük gibi durumlar da astım olasılığı akla gelmelidir.  

Reflüye bağlı olabilir; Ayrıca küçük bebeklerde reflüye bağlı öksürük de görülebilmektedir. 

Boğmaca olabilir; Öksürük boğuluyor gibi ve öksürük sonrasında derin bir nefes alma gereksinimi oluyorsa ve bunun yanında kusma görülüyorsa boğmaca olasılığı akla gelebilir.  

Verem olabilir; Kilo kaybı, kanlı balgamla birlikte uzun süren öksürük tüberküloz yani vereme bağlı olabilir.  

Kistik fibrosis olabilir; Çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği ile birlikte öksürük görülüyor ise kistik fibrosis olasılığı akla gelebilir.  

Hastalık dışı nedenler; 

Ayrıca az da olsa çocuklarda öksürük, nefes borusuna, çekirdek, fıstık gibi yabancı bir cismin kaçması nedeniyle da olabilmektedir.  Özellikle çekirdek veya fıstık yerken öksürük krizi oluşan bir çocukta yabancı bir cismin akciğerlere kaçmış olabileceği hemen akla gelmelidir. Bunun yanında doğumsal akciğer problemleri ve kulak kiri de öksürüğe neden olabilmektedir. Ayrıca sigara ve keskin kokular da öksürüğe neden olabilmektedir.  

Sonuç olarak öksürük basit bir soğuk algınlığı olabileceği gibi ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilmektedir. Bunların yanında hastalık dışı nedenleri de olabileceği unutulmamalıdır ve çocuklarda öksürük görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır.