Ana sayfa » Anne / Çocuk » Çocuk Hastalıkları » Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Anne / Çocuk Çocuk Hastalıkları

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

ojemoje-cocuklarda-idrar-yolu-enfeksiyonu

Sebepleri 
Tuvaletten sonra temizliğin doğru yapılmaması; 

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu konusun da annelerin çok dikkat etmesi gereklidir. Çünkü idrar yolu enfeksiyonu daha çok dışkı yolu ile bulaşmaktadır ve genellikle en büyük sebebi budur. Bu konuda anneler çocuklarının popolarını silerken mutlaka önden arkaya doğru silmelidirler. Eğer çocuk küçükse ve bez kullanıyorsa bebeğin altını temizlerken asla dışkı bulaşmış mendili genital bölgesine değdirmemelisiniz. Bu şekilde çocuğunuzun idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskini azaltmış olursunuz. Bunun yanında çocuklarınıza tuvalet eğitimi verirken tuvalet temizliği eğitimi de vermelisiniz. Özellikle okul çağına gelmiş kız çocuklarınıza tuvaletten sonra temizlik eğitimi verirken dışkılarını önden arkaya doğru silmeleri bilgisinin verilmesi bu konuda çok önemlidir.  

Hijyen dışı nedenler;  

Hijyen dışı nedenler olarak çocuğunuzun üriner ve idrar yolu sisteminde taş, idrar kesesinin tam boşalamaması ve içinde idrar kalması gibi durumlarda idrar yolu enfeksiyonuna sebep olarak gösterilebilir. 

Belirtileri 
Bebeklerde; 

Öncelikle bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtilerini açıklayacak olursak. Bebeklerde genellikle yoğun ve sebepsiz ağlama olarak belirti gösterir. Bunun yanında her zaman ateş görülmez. Ancak bebeklerde beslenmeyi reddetme, kusma ve hafif ateşli olma da idrar yolu enfeksiyonunu düşündürebilir.  

Bu konuda özellikle bebeklerin ilk 3 aylık dönemde çok ağlaması gaz sancısına bağlanabilmektedir. Örneğin; bebek düzenli besleniyor, gazını çıkarabiliyor ama uykusundan uyanacak kadar şiddetli ağlıyor ise ateşli olmasa bile idrar yolu enfeksiyonu geçirebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.  

Çocuklarda; 

Biraz büyümüş ve kendini ifade edebilen çocuklarda tanı koyulabilmesi açısından durum daha kolaydır. Bu çocuklar eğer idrar yaparken yanmadan ve ağrıdan şikayetçiyse, sık idrara gidiyorsa ve zorlanmadan dolayı idrarın da biraz kan görülüyorsa, idrar yapmak isteyip yapamıyorsa bu durumda da idrar yolu enfeksiyonundan söz edilebilir. Genellikle yetişkinler çocuk midesini üşüttü vs gibi yanlış değerlendirmelerde bulunarak tedavinin gecikmesine neden olmaktadırlar. Bu sebeple eğer çocuklarınız da bu şikayetler var ise gecikmeden mutlaka bir doktora görünmeleri gerekmektedir. 

Tedavisi 

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tedavisi genellikle kesin tanı konduktan sonra yapılır. Bunun için de öncelikle idrar tahlili ve idrar kültürü testi yapılır. Bu sonuçlara bakılarak teşhis konuldu ise geniş spektrumlu bir antibiyotik tercih edilir. 

Bu rahatsızlıkta tedavi süresi en az 10 gündür. 10 günden sonra tedavi bitince 3 gün antibiyotiğin etkisinin geçmesi beklenilmelidir. Daha sonra 4. gün de tekrar tahlil yapılarak çocuğun iyileştiğinden emin olunmalıdır. Antibiyotiğe ve bütün müdahalelere rağmen iyileşme sağlanamıyorsa bu durumda altta yatan sebepler araştırılmalıdır.