Ana sayfa » Anne / Çocuk » Çocuk Hastalıkları » Çocuklarda Geniz Eti
Anne / Çocuk Çocuk Hastalıkları

Çocuklarda Geniz Eti

ojemoje-cocuklarda-geniz-eti-

Sevgili ojemoje okurları, sizler için bu yazımızda çocuklarda geniz eti problemi hakkında merak ettiklerinizi cevapladık. Geniz eti nedir, ameliyat şart mı ve belirtileri nelerdir gibi sorularınıza cevap bulabileceğiniz bu yazımızı keyifle okumanız dileği ile… 

Geniz Eti Nedir?

Geniz eti genellikle çocuklarda burun boşluğunun arka kısmında yumuşak damağın yani boğazın üst kısmında yer alır. Genellikle 14 yaşına kadar küçülür ve kaybolur erişkinlerde pek görülmez. Geniz etini büyüten nedenler arasında başlıca enfeksiyonlar gelir. Aşırı büyük olduğu zaman burun boşluğunu tıkar, bu nedenle burundan soluk alıp vermeyi güçleştirir. Çocuklarda buna bağlı olarak burun tıkanıklığı, horlama ve son zamanlarda çok üstünde durulan apne denilen birtakım hastalıklar ve belirtiler ortaya çıkar. Çok büyüdüğü durumlarda özellikle orta kulak boşluğu östaki tüpüyle geniz bölgesine açıldığından bu östaki tüpünün ağzını tıkayabilir ve orta kulağın havalanmasını engelleyebilir bu durumda kulak problemleri de ortaya çıkabilir.  

Geniz etinin büyüdüğü nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

Geniz eti büyüdüğü zaman öncelikle aileler çocuklarının burunlarının tıkandığını tespit ederler. Bu burun tıkanıklığı özellikleri geceleri uyurken horlamaya ve ağız açık uyumaya neden olur. Ayrıca gece rahat uyuyamayan çocuklarda idrar kaçırma, gündüz dikkat dağınıklığı, burun tıkanması gibi belirtiler ortaya çıkar. Bunun yanında kulakta işitme azlığı ve orta kulak enfeksiyonu görülür. Burun tıkanıklığının sebebi olarak sinüzit ve üst solunum yolları enfeksiyonları da görülmektedir. 

Geniz etinin alınması tehlikeli bir ameliyat mı?

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da birtakım riskler vardır.  Başlıca geniz eti ameliyatının riskleri arasında kanama vardır. Çocuklarda olması nedeniyle özellikle dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü çocuklar ameliyat sonrasında herhangi bir kanama olduğunda bunu ifade edemeyebilir bu sebeple mutlaka ameliyat sonrasındaki ilk gece hastanede gözetim altında tutulmalıdır. Ayrıca anestezi ile ilgili birtakım riskler de vardır ancak son dönemlerde anestezi ilaçları ve tekniklerindeki gelişmeler sayesinde bunlar oldukça azalmıştır. Ancak yine de uygunsuz ve donanımı yetersiz ameliyathanelerde bu ameliyat gerçekleştirilmemelidir. 

Geniz eti tedavisinde ameliyat şart mı?

Özellikle çocuğun ağız ve yüz gelişimini bozduğunda, müzmin orta kulak problemlerine neden olduğunda ve apne gibi durumlarda ameliyat önerilmektedir. 

Geniz eti büyüdüğünde alınmazsa sonuçları;

Sürekli ağız solunumu yapan bir çocukta yumuşak ve sert damak bölgesi gerektiği gibi gelişemez. Bu gelişmenin düzgün olabilmesi için dilin yukarıda damağa uygun şekilde temas etmesi gerekir. Eğer ağız solunumu yaparsa çocuk; bu gelişim tam olamaz ve yüksek bir damak meydana gelir. Ayrıca yüzün ve dişlerin yapısı da olumsuz yönde etkilenir çocukta ifadesiz bir yüz görünümü oluşur.