Ana sayfa » Anne / Çocuk » Çocuk Gelişimi » Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli ?
Anne / Çocuk Çocuk Gelişimi

Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli ?

Eski zamanlarda utanılan ve üstü kapatılan bir konu olan çocuklarda cinsel eğitim, günümüzde bilinçli ve eğitimli anne babaların artmasıyla önem kazanmaya başlamıştır. Bu konuyu daha iyi anlamak ve çocuklarınıza doğru bir eğitim verebilmek için çocuklarda cinsel eğitim yazımız sizlerle…  

Doğru İsimler Kullanın 

Cinsel eğitim birçok kanal aracılığıyla verilebilir. Eğitim kurumlarında, ebeveynler tarafından veya bilimsel kitaplar aracılığı ile verilebilir. Cinsel eğitim doğumdan itibaren verilebilir. Çocukların vücutlarına doğru isimlerle hitap etmek bunun en başında gelir. Bunun için bebeklere, nasıl kola kol, bacağa bacak, göze göz deniyorsa cinsel organlara da doğru isimle hitap ederek başlanabilir. 

Çocuklar konusunda özellikle ebeveynler öncelikle kendi düşünce ve tavırlarını gözden geçirmelidirler. Bu her şeyin başında geliyor. Bedene karşı tutum, insan vücuduna karşı tutum, belli cinsel davranışlara karşı tutumlar nedir? Bu sorular ışığında cinsel eğitim, çocuklara tek bir oturumda, dikkatle gözünün içine bakarak, utana sıkıla verilmek zorunda değildir. Küçük dozlarda, öğreti anları dediğimiz anları yakalayarak örneğin; sokaktan hamile bir kadın geçerken onun üzerinden “çocukların nereden geldiği” konuşulabilir veya çocuklara uygun olmayan bir şarkı çaldığı zaman ya da hoşumuza gitmeyen bir şarkı çaldığı zaman, “ben bu şarkıda çalan şeyleri çok uygun bulmuyorum ne dersin?” demekte aslında bir cinsel eğitimdir 

Aynı zamanda ne olursa olsun cinsel eğitim verilirken, vücuda doğru isimlerle hitap etmek ve isim takmamak çok önemlidirÖrneğin erkek çocuklarında cinsel organı özellikle pipi, kuş, silah, tüfek, kılıç gibi kelimelerle değil de penis ve testis olarak öğretmek, aynı şekilde kız çocuklarının vücuduna ve özellikle cinsel organlarına da kuku, kutu, pırlanta, kayısı, şeftali gibi gülünç, utanç ve eleştirilebilecek kelimeler yerine vulva demek, bilimsel ve doğru olan ismiyle hitap etmek çok çok önemlidir. Bu otomatik olarak çocuklara “cinsel organlar vücudun doğal bir parçası ve bunlar da gülünecek ayıp olacak ya da utanılacak bir şey yok” algısı verecektir.  

Cinsel Davranışlara Doğru Tepkiler Verin 

 Bunun dışında aynı zamanda cinsel konularda çocuklara verilen tepkiler de çok önemlidir. Örneğin çocuk belli bir davranışta bulunup evde çıplak geziniyor ya da mayosunu giymek istemiyorsa bunu ayıp günah ya da onu giymezsen balıklar poponu ısırır gibi bir şekilde anlatmak yerine insanların özel bölgelerinin olduğu, erkeklerde, penis, testislerin ve poponun, kızlarda vulvanın, göğüslerin ve poponun özel bölge olduğu bu bölgenin biraz hassas bir bölge olduğu için mayo giydiğimiz ve insanların ortasında çok fazla göstermediğimiz anlatılarak öğretilebilir. Bu sayede çocuk hem bilimsel doğru olanı hem de cinsel organların vücudun diğer yerlerine göre daha hassas bölgeler olduğunu, vücudu ve cinsellik algısı olumsuzluktan etkilenmeden öğrenmiş olur. 

 

Bunun yanında ebeveynler, çocuklar cinsel eğitim aldıktan sonra cinselliğe teşvik oluyor zannetmektedirAncak çocuklar bir şeyleri deneyimlemeden önce çocuklara bu konuları anlatmak çok yerinde olacaktır. Çünkü cinsel eğitim alabilen ve ebeveynleri ile özellikle cinselliğe dair diyalog kurabilen çocuklar da daha geç yaşta ve daha az partnerle cinsel deneyimleme gözlemleniyor. Aynı zamanda daha ufak yaş guruplarına bakıldığı zaman vücudunun doğru ismini öğrenen çocuklar, utanç ve ayıp algısıyla bedenlerini özdeşleştirmedikleri için istismara uğrama ihtimalleri de daha düşük olduğu gözlemleniyor. Çünkü böyle çocuklar vücutlarına dair belli bir referansa sahip oluyor. Böylece belli bir iletişim kurabileceklerinin bilincinde olarak anne-baba veya kendilerine bakan kişilere karşı açık bir şekilde yaşadıkları olayları anlatabiliyorlar.