Ana sayfa » Cinsel Yaşam » Cinsellikte Ön Sevişme ve Önemi
Cinsel Yaşam

Cinsellikte Ön Sevişme ve Önemi

ojemoje-on-sevisme

Öncelikle seks bir bütün olarak düşünülmelidir. Seks dendiği zaman kişinin akılına cinsel arzular, ön sevişme ve orgazm unsurları gelmelidir. Seks ön sevişmeyle başlamalıdır. Çünkü kişinin cinsellik yaşaması için güçlü uyaranlara ihtiyacı vardır. Bu durum aslında kişinin ilişkiden daha çok zevk almasını sağlar. Cinsellikte ön sevişme, bedenlerin birbirine dokunmasıyla başlayan ve uyaranların tüm bedene yayılmasıyla devam eden bir süreçtir. 
 

Cinsel ilişkide uyaranlar çok önemlidir; 
 

Cinsel ilişkide ön sevişme çok önemlidir. Çünkü cinsel birleşmede, eğer çok fazla haz duyulmak isteniyorsa, bunu vücuttaki uyaranlara dokunarak yani ön sevişmeyle sağlayabilirsiniz. Bu uyaranları bütün bedene yaymak alınacak zevki daha da arttıracaktır. Özellikle kadınların orgazma kolay ulaşabilmeleri için ilişkide aldıkları hazzın yüksek seviyelerde olması gereklidir.

Karşılıklı ilişki;

Cinsel ilişki iki kişiliktir. Bu sebeple kadın erkek, eşit bir şekilde, birbirine değer vererek bu sürece odaklanmalıdırlar. Bu sayede aldıkları zevkte artacaktır. Cinsel ilişkide ön sevişme ne kadar uzarsa ve kaliteli olursa alınacak haz o kadar artacaktır. Uzun süreli ilişkilerde cinsel yaşama dahil olan sevgi, şefkat, ilgi, güven gibi durumlar ve çiftin birbirini uzun süredir tanıyor olması, cinsel ilişkinin daha kaliteli olmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu durumlar kişide yoğun duygulara sebep olarak ön sevişmeyi tetikleyecektir. 

Her ilişkide ön sevişme şart mı?

Her cinsel ilişkide ön sevişme şart değildir. Ancak olması kişiler için daha faydalı olacaktır. Çünkü Cinsel ilişkide kolay orgazm ve fazla haz için beynin uyaranlara ihtiyacı vardır. Aslında orgazm olan beyindir ve bu beynin uyaranları olması gerekmektedir. Bu da ön sevişmeyi çok önemli kılmaktadır.   

İlişkide birbirine dokunmak;

İnsanlar cinsel güdü ile yani libidoyla enerjilerini açığa çıkarırlar ve enerjiyi doğru kullanmak önemlidir. Örneğin; cinsel ilişkide çiftlerin birbirine dokunması çok önemlidir. Dokunma olmayan ilişki neresinden bakarsanız bakın hiç kaliteli olmayacaktır. Kaliteden bahsedecek olursak kadın için de erkek için de ön sevişmeyi iyi gerçekleştirmeleri yani dokunmayı, okşamayı, öpmeyi iyi biliyor olmaları gerekmektedir. 
 

Ön sevişmenin süresi var mıdır?

Bu duruma bir süre vermek yanlış olur ancak dikkat edilmesi gereken durumlar elbette vardır. Örneğin; bu süreçte kişilerin, karşı tarafın taleplerine ve hareketlerine bakarak bu süreye karar vermeleri daha doğru olacaktır. İlişki esnasında kişiler birbirini takip ederek neyi nasıl yapmak istiyorlarsa o şekilde devam edebilirler. Bunun bir süresi veya önceliği asla yoktur. 
 

Kadınların hazza ulaşma süresi uzundur; 
 

Kadınlar erkeklere oranla doğası gereği daha geç hazza ulaşmaktadır. Bu sebeple de kadınlar için ön sevişme biraz daha önem kazanmaktadır. Bunun yanında erkeklerin uyaranları görsel ve fikri olabildiği için ilişki içerisinde hazza çok kolay ulaşabilmektedirler. Kadınlarda bu süre erkeklere oranla daha uzun olduğu için, kadınların ön sevişme olmayan bir ilişki içinde olmaları hazza ulaşmalarını geciktirebilir.

Ön sevişmede oral seks;

Oral seks, anal seks gibi cinsel ilişki çeşitlerin biridir. Bu sebeple ön sevişmede daha çok okşamak, öpmek, sevmek gibi uyaranlar olmaktadır. Ancak vücut içerisinde bölge ayrımı yapılmamaktadır. Cinsel organlarda ön sevişmeye dahil olduğu için pekâlâ öpülüp, emilip, okşanabilir.