Ana sayfa » Güzellik » Cilt Bakımı » Cilt Tipine Göre Cilt Bakımları
Cilt Bakımı

Cilt Tipine Göre Cilt Bakımları

Yağlı cilt bakımı

Cildiniz yağlıysa, ani sebum salgısı yüzünden cildinizde yağlı, donuk bir tabaka oluşur. Bu tabaka daha sonra kuruyarak pul pul dökülür. Bu zor cilt yapısı günlük düzenli bir bakıma ihtiyaç duyar. Çünkü cildi aşırı yağ üreten yağlı bir cilt her an sivilce ve siyah nokta oluşturabilir. Yağlı cilde günlük bakım yapılmazsa sivilce ve siyah nokta oluşumu normal bir cilde oranla daha fazla gelişir ve cilt gözenekleri de çok büyük olur. Bu gözenekler, yakın mesafeden oldukça belli olur ve estetik durmaz.

Ayrıca bazı ciltler doğuştan gelen genetik faktörlere bağlı olarak yağlanmaya eğilimli olabileceği gibi, çevresel etkiler, beslenme biçimi gibi nedenlerle de normalden fazla yağlanabilir. Örneğin atmosferde bulunan kirli havadaki tozları ve pislikleri ciltlerine gelmesini engelleyemezler, bu nedenle mümkün oldukça ciltlerini temiz tutmalıdırlar.

Cildi yağlı olanlar temizleyici olarak peeling tercih edebilirler.  Ayrıca cildin yağlı olması cildin neme ihtiyaç duymadığı anlamına gelmez. Yağlı cilt için yağsız ve balmumsuz nemlendirici kullanmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra yoğun losyonlarla ve cilt yapısına uygun jel formlu cildi dengeleyici nemlendiriciler kullanmak gerekir. Bu şekilde daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunların yanı sıra bazı doğal bitkiler su tutucu özelliklerinden dolayı cilde nem kazandırırken yağlanmayı dengeleyici etki de yaratırlar ayrıca antioksidan ve vitamin içerirler. Cildin nem bariyerini güçlendirir,  koruma sağlar, cildi beslerler. Bu nedenle kullanacağınız nemlendiricilerin doğal bitkiler içermesi faydanıza olacaktır.

Hassas cilt bakımı

Cilt tipleri genetik faktörlere ve dış etkenlere bağlı olarak farklılık gösterir. Hassas ciltler daha incedir ve kılcal damarlar daha fazla görünür ayrıca bu ciltler alerjiye daha yatkın ciltlerdir. Ani ısı ve iklim değişiklikleri, kimyasallar, katkı maddesi içeren gıdalar, cilde yapılan yanlış uygulamalar ve stres son yıllarda ciltteki hassasiyetlerin artmasına neden oldu.

Hassas cilde yapılan yanlış uygulamalar cildi daha çok hassaslaştırır. Güneş ışınları ve terleme cildi tahriş ederken bir yandan da lekelendirir. Stres de cildin renk tonunu değiştirir. Hassas ciltler olumsuz dış faktörlere karşı daha korumasızdır. Çok çabuk tepki verirler. Ciltte irritasyonlar ve kızarıklıklar oluşur. Bu yüzden de hassas ciltlerin bakımı için mutlaka cilt tipine uygun bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Hassas cilt temizliğinde cildi kurutacak sabunlardan uzak durmak, cilt yağını ortadan kaldırmak ancak nemi korumak gerekir. Cildin çok yağsız kalması ciltte kuruluğa, döküntü ve kaşıntılara yol açacağı için yağ dengesini koruyacak kremler kullanılmasında fayda vardır.

Hassas cilt tipine sahip olan kişilerin doğal içeriğe sahip, tercihen paraben, boya ve parfüm içermeyen, dermatolojik testleri hassas ciltler üzerinde gerçekleştirilmiş ürünler kullanması gerekir. Böylece rahatlamış ve sağlıklı bir cilt görünüme kavuşacaklardır.

 Kuru cilt bakımı

En zor cilt tiplerinden biri olan kuru cilt tipine sahipseniz, sabah uyandığınızda cildiniz gergin ve  kuru olur. Bu cilt tipine mutlaka bakım yapılmalıdır. Bu cilt tipi, diğerlerine göre en çok beslenmeden etkilenir. Bu nedenle, kuru cilt yapısına sahip olan kişiler, küçük yaşlarda, bakım yapmaya başlayıp önlemlerini almalıdırlar. Önlem alınmazsa, erken yaşlarda ciltte kırışıklıklara sebep olabilir.

Kuru cilt tipine sahip kişilerin alması gereken önlemlerden en önemlisi su tüketiminin fazla olmasıdır. Çünkü su tüketimi az olursa cildimize sürdüğümüz bakım kremleri tek başına yeterli olmaz. Bu nedenle günlük su tüketiminiz en az 2 litre olmalıdır. Bunların yanında yapacağınız cilt temizliği, cilt yapınıza uygun olmalıdır. Örneğin cilt temizleyiciniz köpüren formda olmamalıdır ve alkol içermemelidir. Daha çok süt veya krem formunda olanlar tercih edilmelidir. Temizlikten sonra tercih edeceğiniz nemlendirici krem yağlı olmalıdır ve içerisinde güneş koruyucu faktör bulunması faydanıza olacaktır. Çünkü kuru ciltler çevresel faktörlerden en fazla etkilenen cilt tipidir.

Öne Çıkanlar