Ana sayfa » Sağlıklı Yaşam » Çikolata Kisti Detayları
Hastalıklar Sağlıklı Yaşam

Çikolata Kisti Detayları

ojemoje-cikolata-kisti

Değerli ojemoje okurları bu yazımızda endometriozis denilen çikolata kisti hakkındaki bilgileri yakından inceleyeceğiz. 

Çikolata Kisti Nedir?  

Çikolata kisti endometriozis denilen hastalığın yumurtalıkta olan şeklidir. Sempatik bir ismi olmasına rağmen ciddi bir hastalıktır. Endometriozis yani çikolata kisti; rahim içini döşeyen dokunun her ay adetle atılması sonucu karın içerisine yapışması ve her adetle birlikte bu bölgelerde mikro kanamaların oluşması durumudur. Bu hastalık yumurtalıklara yerleştiği zaman, yumurtanın içine doğru kanama olduğunda zamanla birikerek aynı erimiş çikolata gibi bir kıvamı olmaktadır. Bu sebeple bu kiste çikolata kisti denmektedir. Bu hastalık her ne kadar iltahabi bir durum olmasa da iltihap benzeri bir durum oluşturduğundan rahim arkasında yumurtalıklarda ve bağırsaklarda yapışıklıklara sebep olabilir. Bu hastalık bazı durumlarda tedavisi uzun sürse de tedavi edilebilen bir hastalıktır. 

Belirtileri nelerdir? 

Bu rahatsızlığın belirtileri çok çeşitli olabilir. Ayrıca şunu belirtmek gerekir ki hastaların yaklaşık olarak %70’inde hiçbir belirti yoktur. Bu kişiler jinekolojik bir muayeneye gittiklerinde çikolata kisti olduklarını öğrenirler. En önemli belirti kısırlık olarak kendini göstermektedir. Kısırlık yani çocuk yapma problemi olan kadınların yaklaşık olarak %40’ında çikolata kisti bulunmaktadır. Bunun dışında adet esnasında ağrı, ilişki esnasında ağrı, adet öncesi ve adet sonra görülen kahverengi akıntılar, adetlerin uzaması kısalması gibi adet düzensizlikleri ve adeti ilgilendiren her anormal durumda çikolata kistinden kuşkulanmakta fayda vardır. 

En Çok Kimlerde Görülür? 

Bu rahatsızlığın belirli bir yaş aralığı yoktur ancak üreme çağında olan kadınlarda görülür. Dolayısıyla 18 ile 45 yaş arası kadınlarda görülebilir.  

Nasıl Tedavi Edilir? 

Çikolata kistinin asıl tedavi yöntemi cerrahidir. Yani bu kistlerin ameliyatla alınması tek tedavi yöntemidir. Bunun yanında tıbbi ilaçlarla yapılan tedaviler de mümkündür ancak bunlar geçici tedavilerdir. İlaçla tedavide kiste küçülme meydana gelebilir ancak tedavi kesildiğinde kistte tekrar bir büyüme meydana gelir. Ameliyatlar genellikle laparaskopik yöntem ile yapılmaktadır. Bu yöntem kapalı ameliyat yöntemidir. Bu ameliyatta hemen hemen tüm durumlarda rahim ve yumurtalıkların alınması gerekmez.  

Kist tekrarlar mı? 

Ameliyattan sonra çok iyi bir cerrahi ameliyat geçirilmiş ve doktor iyi temizleyebilmiş ise tekrarlama olayı pek görülmez ancak mikroskopik olarak kaldı ise tekrar büyüyüp gelişebilmektedir.