Ana sayfa » Güzellik » Özel Tarifler » Kepekten Kurtulun ve Parlak Saçlara Kavuşun
Güzellik Özel Tarifler Saç Bakımı

Kepekten Kurtulun ve Parlak Saçlara Kavuşun

ojemoje-kepekten-kurtulma-dogal-ev-yapımı

Merhaba sevgili ojemoje okurları özel tarifler yazı dizimizdeki bu yeni konumuzda kepek sorunlarınızı ortadan kaldıracak, saç derisi kaşıntısından kurtaracak ve saçlarınızı daha parlak bir görünüme kavuşturacak bir tarif paylaşacağız hem de iki malzemeyle; zeytinyağı ve sirke… Özellikle belirtmek gerekirse paylaşacağımız bu tarifi kadınlar ve erkekler rahatlıkla kullanabilirler. Tarifimize gerekli olan malzemeleri vermekle başlayalım… Daha sonra uygulamaya geçelim. 

Gerekli Olan Malzemeler; 
  • Zeytinyağı (Sızma zeytinyağı olursa daha etkili olur)  
  • Elma sirkesi – 2 yemek kaşığı 
  • Su – yarım litre (½ litre) 
Uygulama 1; 

Öncelikle zeytinyağı uygulamasını yapacağız. Bunun için saçınızın kirli olması gerekmektedir. Yeteri kadar zeytinyağını bir kaba dökün ardından parmak uçlarınızla saç derinize masaj yaparak uygulayın. Bu işlemi dakika kadar devam ettirin. Masaj işlemi bittikten sonra herhangi bi bezle veya tülbent ile başınızı sararak 30 dakika bekleyin. Zeytinyağını 30 dakika bekletmek kafa derisindeki kepekleri atmayı sağlayacaktır30 dakika beklettikten sonra çok iyi şekilde şampuanla yıkayarak yine aynı şekilde çok iyi şekilde durulayarak zeytin yağını saçlarınızdan akıtın. 

Uygulama 2;  

Bu uygulamada ise sirkeyi kullanacağız. Ancak sirke kokusu sizi endişelendirmesin. Sirkenin kokusu saçınız kuruduktan sonra kaybolacaktır. Yine de elma sirkesinin kokusundan rahatsız olanlar olursa karışımı 5-10 dakika beklettikten sonra durulayabilirler. Ancak karışımın durulanmadan saçta uzun süre kalması karışımı daha etkin kılacaktır. Artık uygulamaya geçebiliriz… Bir kaba yarım litre suyu doldurun, içine 2 yemek kaşığı elma sirkesini ekledikten sonra karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu sirkeli su, saçınızın son durulama suyu niteliğindedir.  

Önemli Notlar; 

Saç derisinde açık yaralar varsa bu tarifi uygulamaktan vazgeçin aksi halde elma sirkeli su karışımı saç derinize veya cildinize zarar verebilir. Saçlarınızı her yıkamada mutlaka saç diplerinize masaj yaparak uygulamalısınız. Saç diplerine yapılan masajın da önemli ölçüde kepekleri arındırıcı etkisi vardır. Eğer yağlı bir saç tipine sahipseniz uygulama 1’de anlatılan adımları ve talimatları göz ardı ederek direkt olarak uygulama 2’ye geçiniz. Yani yağlı saçları yağlamak gerekmez. Verilen tarifi haftada iki defa uygulayabilirsiniz. Zeytinyağı yerine, badem yağı, hintyağı, susam yağı kullanılabilir. Bu tarifi iki defa uygulandıktan sonra saçlardaki kepeklenmenin ve kaşıntının büyük ölçüde yok olduğunu görmüş olacaksınız.