Ana sayfa » Anne / Çocuk » Bebek Bakımı » Bebek Bakımı İçin Püf Noktaları
Anne / Çocuk Anne Oluyorum Bebek Bakımı

Bebek Bakımı İçin Püf Noktaları

ojemoje-bebek-bakimi

Bebeğiniz doğdu ve artık yeni doğan bebek bakımı zamanı. Bunun için endişelenmenize gerek yok. Kim ne derse desin zamanla, bebeğinizle birlikte ne yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Siz bebeğinizi tanıyorsunuz bebeğinizde sizi…

Bebeğinizi tek başına bırakmayın;

Özellikle doğumdan sonra ilk 6 ay çok önemlidir. Burada dikkat etmeniz gereken yeni doğmuş bebeğinizi gözünüzün önünden ayırmamaktır. Çünkü bu dönemde yeni doğan bebek ölümleri olabiliyor. Bu tarz kötü bir olay yaşamamak için yapmamanız gereken şeylerden bir tanesi bebeği hiçbir şekilde yüksek yerde ve zeminde tek başına bırakmamaktır. Masaya bebeğinizi koyuyorsanız, mutlaka başında durmanız gerekiyor. Yatağa koyuyorsanız mutlaka başında durmanız gerekiyor. Aman ne olacak ki? El kadar bebek! Oradan oraya mı dönecek diye düşünmeyin. Mutlaka tedbirinizi alın. 

Banyo Yaptırırken Dikkat;

Bebeğiniz biraz büyüdükten ve hemen hemen oturmaya başladıktan sonra banyo yaptırırken suyla oynaması için küvete fazla miktarda su doldurulmamalıdır. Küvetteki su 5 cm’den yani poposunu şöyle hafif geçecek şekilde olabilir ama daha fazla suyun içine bebeğinizi asla oturtmayın. Eğer bebeğinizi küvete koyacaksanız mutlaka bir havlu serin. Bu şekilde bebeğin küvet içinde kaymasını engellemiş olursunuz. Küvete havlu sermek yerine bebeğinizi oturtabileceğiniz silikon oturaklardan edinip kullanabilirsiniz. Bu şekilde de banyo yapması sağlıklı olacaktır. Aynı şekilde banyo yaparken de yeni doğmuş bebeğinizi asla yalnız bırakmayın. 

Bebeğiniz uyurken;

Bebeğiniz en sevdiği oyuncağı ile sizin yanınızda oynayabilir ama uyurken asla bebeklerin yanına pelüş oyuncakları aynı şekilde 12 cm’den uzun şeyleri de yanına bırakmamalısınız. Bebeğiniz uyurken eğer emziği ağzındaysa, emziğini mutlaka uyuduktan sonra çıkartmalısınız. Burada emzik eğer bir ipe bağlıysa o ipin 12 cm’den kısa olması gereklidir. Çünkü 12 cm’den uzun ipler bebeğinizin boynuna dolaşabilir. Kısacası yatağın çevresinde ve içinde pelüş oyuncaklar yanlışlıkla bebeğinizin solunum yolunu tıkayabilir bu sebeple bebeğinize zarar verebilecek ne varsa yataktan çıkartmalısınız. 

Evcil hayvanlara ve küçük kardeşlere dikkat;

Evcil bir hayvanla bebeğinizi yalnız bırakmayın. Çünkü bebekler parmaklarını hayvanların ağzına burnuna vs. Sokabilir, hayvanın canı yanabilir ve bu şekilde hayvan buna kötü tepki verebilir. Ayrıca bebeğiniz ikinci bir çocuksa, kendinden büyük 5 yaşın altında bir abisi ablası varsa çocuklarınızı lütfen yalnız bırakmayın kıskançlıktan zarar verebilir.  

Denizde ve havuzda dikkat;

Bulduğunuz her su birikintisine bebeği sokmayın. Havuza soktuğunuzda daha boyun kasları gelişmediği için o bebeği havuza sokmanız çok tehlikeli olabilir.  Eğer sokuyorsanız da onu mutlaka güvenli bir şekilde tutmanız gerekir. Denize sokuyorsanız bebeğinizi yanınızda mutlaka içecek temiz bir su olsun ve bebeğinizi denizde 5-10 dakikadan fazla tutmayın. Çünkü doktorların da söylediği gibi deniz suyunda bulunan iyotlu tuz bebeğinizin cildine çok fazla işlememelidir. Bu sebeple bebeğinizi denizden çıkardıktan sonra temiz suyla durulayın ve hemen kurulayın. 

Bebeğinizi asla sarsmayın ve bıngıldağına dikkat edin;

Yeni doğan bebeğinizin daha kemikleri tam gelişmediği için havaya atarak sevmek veya bir sinirle hırpalamak bebeğinizin ciddi sağlık problemleri yaşamasına ve hatta ölümüne sebep olabilmektedir. Bu duruma da sarsılmış bebek sendromu denmektir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise bebeğinizin bıngıldağıdır. Başında bulunan bu bölgeye dikkat etmeli ve asla bastırmamalısınız. 

Çocuklarınızı arabada bırakmayın;

Yeni doğmuş bebeğinizi veya çocuğunuzu asla arabada tek başına bırakmayın. Havanın sıcak olduğu durumlarda sıcak çarpması yaşayabilir veya havasız kalabilirler.