Ana sayfa » Hayatın İçinden » Kişisel Gelişim » Başarılı Olmak İçin 5 Kolay Alışkanlık
Hayatın İçinden Kişisel Gelişim

Başarılı Olmak İçin 5 Kolay Alışkanlık

ojemoje-basarılı-olmak-icin-5-kolay-alıskanlık

Sevgili ojemoje okurları bu yazımızda sizler için, hayatında başarılı olmuş, bir yerlere gelmiş insanların sabahları yaptıkları 5 alışkanlıktan bahsedeceğiz… Eğer sizde bu alışkanlıkları edinirseniz başarıya giden yolda bir adım atabilirsiniz. Ayrıca bu maddelerin hepsini yapmak zorunda değilsiniz. Siz için uygun olanları seçip uygulayabilirsiniz. Diliyoruz ki bu makale sizin için çok faydalı olur… 

Dua etmek – Meditasyon yapmak

Hayatlarında başarılı olmuş kişiler sabahları uyandıklarında ilk olarak dua edip meditasyon yapmaktadırlar. Yani adına ne derseniz deyin bu davranışın temelinde kişinin sabahları uyandığında kendine şefkatli davranması ve elindekiler için şükretmesidir. Elindekiler için şükretmesi bu durumun dua etmek kısmını oluşturmaktadır. Bunun bir de meditasyon kısmı vardır bu da gün içerisinde konsantrasyonu için kendini odaklamasıdır. Kısacası güne uyandığınızda her şey için şükredip güne iyi ve olumlu enerji ile başlamak başarı için olmazsa olmazdır.

Motive edici konuşmalar dinlemek

Sabah uyandınız duanızı edip meditasyon yaptınız sıra geldi motive edici konuşmalar dinlemeye… İstediğiniz herhangi bir kaynaktan sizi hem bilgilendirecek hem de motive edecek konuşmalar dinleyebilirsiniz. Bu şekilde stresi kendinizden iyice uzaklaştırmış olacaksınız. Ayrıca hoşunuza giden birkaç cümleyi de kâğıda bastırıp gün içerisinde gördüğünüz yerlere asabilirsiniz. Bu şekilde gün içerisinde bu cümleler beyniniz ile birlikte iletişim halinde olacak ve düşünce yapınızın da olumlu değişimler sağlayacaktır.  

Okumak

Klişe olacak ancak okumak gerçekten başarıya götürmektedir. Okuma süreniz 10-15 dakika bile olsa kendinizi geliştirmek için okuduğunuz herhangi bir şey sizin için gerçekten çok etkili olacaktır. Bu sebeple sabahları kısacık bir süre de olsa mutlaka kendinizi geliştirmek istediğiniz bir konuda bir şeyler okumaya çalışın.  

Hayallerinizi ve hedeflerinizi gözden geçirmek

Diğer 3 alışkanlığı yerine getirdikten sonra hayallerinizi veya hedeflerinizi bir gözden geçirmenizde fayda var. Bu aslında not tuttuğunuz bir ajandayı da kontrol etmek olabilir. Örneğin bir hayaliniz veya hedefiniz var ve bunun için bugün hangi adımı atabilirim veya atmalıyım şeklinde düşünüp uygulamaya geçebilirsiniz. Ayrıca bu gözden geçirme alışkanlığını sadece sabah değil dilerseniz sabah ve akşam uygulayabilirsiniz. Bunu da bugün hedefim veya hayallerim için neler başardım, neler yaptım şeklinde uygulayabilirsiniz. 

Egzersiz yapmak

Bu durumu çok yorucu sporlarla asla karıştırmayın. Çünkü burada yapacağınız şey sadece 10-15 dakikanızı ayırıp kalp atışlarınızı ve kan akışınızı biraz hızlandırmak. Bu şekilde gün içerisinde daha enerjik, dinç ve motive olabilirsiniz. Ayrıca hafif kilonuz varsa bu durum yağ yakmanıza da yardımcı olacaktır.