Ana sayfa » Anne / Çocuk » Bebek Bakımı » 0-6 Ay Bebek Bakımı Tavsiyeleri
Anne / Çocuk Bebek Bakımı

0-6 Ay Bebek Bakımı Tavsiyeleri

ojemoje-0-6-ay-bebek-bakimi-tavsiyeleri

Sevgili ojemoje okurları bu yazımızda sizlere çok değer verdiğiniz canınızdan bir parça olan bebeklerinize daha kolay bakabilmeniz ve bakım yapabilmeniz için ipuçları vereceğiz. Eminiz ki bebekleriniz ve sizin için gerçekten işe yarar bilgiler olacak. Lafı çok fazla uzatmadan 0-6 ay bebek bakımı tavsiyeleri yazımıza geçelim.

1.Uyku Düzeni

0-3 aylık bebeklerinizin uyku düzeni hem sizin için hem de bebeğiniz için çok önemlidir ve toplamda 20-22 saat arası uyumaktadırlar. Ancak yeni doğmuş bebeklerinizi nasıl uyutacağınızı bileyemeyebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bebeğinizi uyutmanıza yarayacak white noise yani beyaz gürültü diye adlandırılan eşyaların seslerini dinletebilirsiniz. Bunlar; su kaynatıcısının sesi, motor sesi, fön makinesinin sesi, elektrik süpürgesinin sesi vb sesler olarak söyleyebiliriz. Bu duruma örnek vermek gerekirse bir bebek araba motoru sesi ile uykuya dalarken diğeri fön makinesi sesi ile uykuya dalabilmektedir. Bu durum her çocukta farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple bunu deneyerek bulabilirsiniz. Bu beyaz gürültülerden biri mutlaka bebeğinizin uyumasına yardımcı olacaktır.  

Beyaz gürültü dışında bebeğinizi uyutmak isterseniz sakın çok sert bir şekilde ayakta sallamayın. Bu bebeğinize çok ciddi zararlar verebilmektedir. Bebeğiniz yeni doğduğu için ve yeni bir düzene alışmaya çalıştığı için anlayışlı ve sabırlı olmanız çok sağlıklı olacaktır. Genellikle bebeğinizin karnı tok, altı temiz ve gazı yok ise mışıl mışıl uyuyacaktır.  

2. 3-6 Arası Müzik Dinletisi

Bebeğiniz 3 aylık olduktan sonra 6 aya kadar ona dinlendirici müzikler dinletebilirsiniz. Bunun dışında istediğiniz bir müzikte olabilir tabi ki. Ancak klasik müzik beyin gelişimi için olumlu bir etki yaratmaktadır. 

3. Müzikli Oyuncaklar

Bu dönemde müzikli oyuncaklar bebeğinizin dikkatini çok çekecektir. Bu sebeple oyuncakların müzikli olması bebeğinizin ilgisini çekebilmeniz adına önemlidir. 

4. Bakıcı

Eğer çalışan bir anne iseniz ve bir bebek bakıcısına ihtiyacınız varsa bebeğinizin bakıcıya alışabilmesi için bakıcının hamileliğinizin son 1 ayında yanınızda olmaya başlaması daha sağlıklı olacaktır. 

5. Ambalajlı Gıda Ürünleri

Eminiz ki bunu önceden mutlaka duymuşsunuzdur ancak yine de söylemekte fayda var. Asla ve asla evinize ambalajlı yoğurt, peynir, bebe bisküvisi gibi ürünler sokmayın. Bunları evde kendiniz yapmanız çok çok daha sağlıklı olacaktır. Çünkü yeni doğan bebeğinizin kesinlikle doğal ürünler tüketmesi bu dönemde gelişimi için çok önemlidir. 

6. Biberon Seçimi

Bebeğiniz için biberon seçerken mutlaka cam olanlarını tercih edin ve silikon memenin delikleri zamanla büyüyüp bebeğinizin gaz sancısı çekmesine sebep olacağı için silikon memeyi 2-3 ay da bir yenileyin. Bu şekilde bebeğinizin gazının azaldığını göreceksiniz.