Ana sayfa » Anne / Çocuk » Çocuk Gelişimi » Bebeklerde Zeka Gelişimi İçin Önemli Notlar
Anne / Çocuk Çocuk Gelişimi

Bebeklerde Zeka Gelişimi İçin Önemli Notlar

ojemoje-bebeklerde-zeka-gelisimi

Sevgili ojemoje okurları bu yazımızda bebeklerinizin zeka gelişimi için çok önemli olan noktalara değineceğiz… Biliyoruz ki hepiniz birer ebeveyn olarak çocuklarınızın sağlıklı bireyler olmasını istiyor ve zeka gelişimine önem veriyorsunuz. Bu sebeple size bu yazımızda bebeklerde zeka gelişimi için önemli notlar vereceğiz. 

Bebeklerinizin Beslenmesine Dikkat Edin 

Öncelikle sağlıklı bir beyin gelişimi için doğru beslenme çok büyük bir etkendir. Doğru beslenme daha bebek anne karnındayken başlamalıdır.  Hem anneler hem de bebekler doğru, sağlıklı ve dengeli beslenmelidir. Bu sayede zeka gelişimi olumlu yönde ilerleyecektir. Doğru beslenmenin yanında bebeğinizin zeka gelişimi için mümkün olduğu kadar anne sütü vermeye çalışın. İlk 6 ay bebeğe sadece anne sütü mutlaka verilmelidir. Sorun olmadığı durumlarda da bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. 

Ebeveyn Olarak Kendinize Dikkat Edin 

Anne olarak kendinize çok dikkat etmelisiniz bu hem fiziken hem ruhen olmalıdır. Çünkü siz sağlıklı olmazsanız bebeğiniz bunu hisseder ve üzülür. Ayrıca siz sağlıklı olamazsanız bebeğinize de sağlıklı bir şekilde bakamazsınız. Bu sebeple güne zinde başlamak ve bebeğinizle ilgilenmek çok önemlidir. 

Bebeğinizle Konuşun 

Bebeğinizle hamilelikten itibaren konuşmaya başlayın o sizi mutlaka anlayacaktır. Banyo yaptırırken, altını temizlerken, oyun oynarken vb durumlarda bebeğinizle konuşun.  

Bebeğinizle Oyunlar Oynayın 

Bebeğinizle oyunlar oynayın bu bebeğinizin hayal gücünü ve zekasını geliştirecektir. Oyuncak seçerken çok gürültülü oyuncaklar yerine motor becerisini ve el yeteneğini geliştirecek oyuncaklar tercih edebilirsiniz. Bebeklerinizin 3-6 aylık dönemlerinde sesli oyuncaklar dikkatini çeker bu dönemde çok gürültülü olmamak şartıyla müzikli oyuncaklar tercih edilebilir. 

Bebeğinizin İletişim Kurmasını Sağlayın 

Bebeğiniz evin içindeki kişiler dışında insanlarla iletişim kurmalıdır. Yaşıtlarıyla aynı ortamda bulunması bebeklerde zeka gelişimi, paylaşmayı öğrenmesi, kendini keşfetmesi için çok önemlidir. Sorumluluk duygusunun gelişmesi başka kişilerle iletişim kurmasıyla olacaktır. 

Bebeklerinize Televizyon İzletmeyin 

2 yaş öncesinde bebeklerin televizyon izlemesi zeka gelişimini olumsuz yönde etkileyeceği için bebeklerinizi televizyondan, tabletten ve telefondan uzak tutmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Bunlara çok fazla maruz kalan çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Bu sebeple uzmanlar çocuklarınıza 2 yaşına kadar televizyon seyrettirmemenizi veya süreyi çok kısa tutmanızı önermektedir. 

Bebeğinizin Ne Hissettiği Hakkında Onunla Konuşun 

Bebeğinizle onun ne hissettiği hakkında konuşun. Bebeğinizin kelime haznesi az da olsa onunla mutlaka konuşun ve ona kendini nasıl hissettiğini ifade edebilecek kelimeler öğretin. Bebeğinizin olumlu hareketlerini taktir edip ona neden olumlu bir davranış olduğunu açıklayın. Aynı şekilde olumsuz bir davranışta bulunduğu zaman da onunla o davranışın neden yanlış olduğunu da açıklayın. Emin olun ki anlayacağı bir dilden anlattığınız taktirde bebeğiniz anlayacaktır.